Jasło i okolice

Jasło i okolice

17sier.

Jasło i okolice

Park jasło | źródło: wikipedia.orgźródło: wikipedia.org

Jasło to piękne historyczne miasto o średniowiecznym rodowodzie leżące w województwie podkarpackim pomiędzy Krosnem a Gorlicami, niedaleko Biecza. Jasło, które zostało doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej – powoli odzyskuje swój dawny blask. Miasto z historią sięgającą XIV wieku z roku na rok pięknieje, tworzy się wiele miejsc wypoczynku dla turystów. Warto wspomnieć o tutejszym rynku, który został rozplanowany podczas nadania praw miejskich Jasłu w 1365 roku przez Króla Kazimierza Wielkiego. W historię miasta na trwałe wpisał się Park Miejski, którego powstanie datuje się na lata 1896 – 1897. Od 1899 roku w centralnej części stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Prawdopodobnie w 1900 roku powstała też drewniana altana. Na szczycie zabytkowej altany znajduje się figura Eola – w mitologii greckiej władcy wiatrów. Jej powstanie wiąże się z wizytą cesarza Franciszka Józefa I w Jaśle w tym samym roku. Koniecznie trzeba zobaczyć Zespół Pałacowo – Parkowy Sroczyńskich. Na terenie tej posiadłości Ignacy Łukasiewicz – wynalazca pierwszej lampy naftowej założył pierwsza na świecie destylarnię ropy naftowej.

Winnice | źródło: wikipedia.orgźródło: wikipedia.org

Przebywając w Jaśle warto też odwiedzić Jasielskie winnice. Na Podkarpaciu znajduje się aż 120 winnic. Jasło stało się niekwestionowanym liderem winorośli w skali całego kraju i co roku odbywają się Międzynarodowe dni wina ściągające tłumy miłośników. W niedalekiej odległości od Jasła znajduje się Muzeum przemysłu naftowego i gazownictwa w Bóbrce. Nie sposób zapomnieć o otwartym w 2009 roku w Trzcinicy około 12 kilometrów od Jasła skansenie archeologicznym Karpacka Troja. Te i wiele innych atrakcji znajdujących się w mieście jak i najbliższej okolicy pozwoli każdemu znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie.

Winnice | źródło: wikipedia.org

Sepia Restauracja & Noclegi to doskonała baza wypadowa, tutaj w ciszy i komforcie można odpocząć jak również zjeść coś smacznego i niepowtarzalnego. Nasz profesjonalny personel zawsze służy Państwu pomocą, również możemy zorganizować dla Państwa wiele innych dodatkowych atrakcji.